Month: February 2018

Supersifon

Supersifon

V zivote vetsiny z nas nastane ten okamzik, kdy je potreba vycistit odporne sitko v odpadu drezu a neni to na koho prehodit. Cloveka to donuti k zamysleni, jestli tam to sitko je vlasnte potreba. Strach z ucpani odpadu vedouciho neznamymi trasami uvnitr zdi vetsinou zpusobi, ze odpoved je smutne “ano”. Nicmene fakt, ze “se to tak dela” neni duvod nenavrhnout pri stavbe, nebo rekonstrukci sifon lepe.

Moje prvni myslenka byla pripojit drez stejne tlustou trubkou, jako zachod. Pak se priblizila realizace a s ni tri otazky: 1. z ceho udelat sifon, kdyz se tak velke neprodavaji a 2. jak tenhle prumer pripojit ke drezu 3. jak v te dire neztracet hrnicky a pribory.

Odpoved na prvni otazku vypadala jednoduse – pouziji se ctyri kanalizacni kolena a slepi se spoje. Teorie vzala zasve po seskladani kolena zjistenim, ze vysledny vytvor je obrovsky.

Odpoved na druhou otazku nejdrive nevypadala slozite. Do drezu se rizne dira a trubka se ke drezu pritahne pres gumove tesneni za pomoci nejakeho kusu plochace, ktery pujde napric trubkou. Jenomze ocelovy zrezne a hlinikovy nesnese louh (stale jsem zil ve svete odpadu, do kterych je potreba sypat louh). A navic se tim vynorila otazka cislo tri.

Takze doslo k odlozeni problemu, reseni jinych veci a obcasne diskusi s kamarady. A pak me Bosohlav privedl na spasnou myslenku: prumyslovy sifon.

Ale to chce nejak zadelat do kanalizacni trubky vodotesnou prepazku jeste navic tvarovanou. Svarit to z oceli? Ale to bude reznout. Zkusit to z neceho slepit? A pak prisel druhy napad – udelat to obracene. Misticku dat dnem dolu a nechat ji pretekat, zatimco do ni pod hladinu bude zaveden odpad ze drezu.

A pak uz se jednalo jen o otazku doreseni detailu. Jedine, co musi byt vodotesne je misticka a to neni problem. Misticka se polozi na nejakou podlazku, ktera bude do trubky vlepena, nebo zasroubovana. Asi ji bude potreba nejak cistit, takze bude nejlepsi to udelat z cisticiho kusu. Na vrch se da spunt a do nej se zalepi konec trubky, kterym pujde dovnitr prostrcit 50mm trubka az do misticky. A nad tim uz nema smysl to rozsirovat, takze se to napoji primo na 50mm vystup drezu. Originalnim drezovym odtokem vetsina nadobi nepropadne a tim jsou doresene temer vsechny detaily.

Podlazku pod misticku jsem nakonec prichytil na nerezovou zavitovou tyc prosroubovanou zkrz cistici kus o pumeru 125mm. Aby se podlazka neprotacela, je tam navic nerezovy sroub kolmo na zavitovou tyc. Pruchody plastem jsou utesnene kusem gumy z duse a stazene mezi dve podlozky. Podlazka je svarena z kusu oceli a trojice podlozek, pote natrena a namontovana. Pokud zrezne tak se toho tolik nestane. Do vicka je tavnou pistoli zalepena pulka spojky na 50mm trubku (mela pekne osazeni). Spoj nepotrebuje byt vodotesny – na to, aby kanalizace nesmrdela by teoreticky stacila i modelina.

Jeste vyresit kde vzit kelimek. Prumer trubky od drezu je 50mm. Prumer kanalizacni trubky je 125mm. Optimalni prumer kelimku bude tedy aritmeticky prumer techto dvou cisel, protoze tim bude mezi prichozi trubkou a kelimkem stejne mista, jako mezi kelimkem a odchozi trubkou. Idealni velikost ma plastova pixla od hydroxidu sodneho na cisteni odpadu. Staci uriznout nozem vrsek a je hotovo.

No jo, ale jak se to bude cistit?

Staci otevrit dekl na cisticim kusu, vyndat kelimek, vylit ho (at uz dal do odpadu, ktery pokracuje v prumeru 125mm dal, nebo treba do zachodu) a vratit ho zpet. Prvnich par tydnu jsme tam v ramci testovani nahazeli uplne vsechno, co muze clovek chtit nahazet do kanalizace. Cajove listi. Pripaleny tuk. Zbytky jidla. Hlinu od cisteni zeleniny. Puvodni plan byl kouknout se na kelimek po tydnu, ale nejak se mi do toho nechtelo. Nakonec jsem si po nekolika tydnech nachystal kybl a dusevne se pripravil na humus jako v sitku. Pak uz stacilo otocit vikem cistaku, sundat ho a zirat na uplne cisty kelimek od hydroxidu plny uplne ciste vypadajici vody.

Od te doby, co mam supersifon jsem nikdy nepouzil sitko, ani hydroxyd. Drez cistim tak, ze velke kusy vyberu do kompostu a male prostoucham do odpadu a vubec me nezajima, jaky odpad poslu dal*. Zarizeni je naprosto bezudrzboce a material stal dost mozna mene, nez novy sifon ke drezu.

*) Bavime se o beznem kuchynskem odpadu. Hlina ze zeleniny, slupky, zatoulany kus spagety, smes oleje na smazeni se saponatem a podobne. Aceton, nebo toluen by asi naleptal trubky. Termit, nebo roztavene olovo by je propalilo a misto toalety se mi zrovna kuchynsky drez take pouzivat nechce.

Ke konstrukci je potreba vrtacka (staci rucni), pilka na zelezo (nebo rozbrusovacka), nuz, pilnik a tavna pistole. Hodi se vykruzovak o prumeru asi 55mm, staci na drevo. Podlazku pod kelimek by slo naohybat, nebo slepit z plastu – svarovani neni nutne.

Udelal bych to po zkusenostech znovu? Rozhodne ano!

Uzijte si eliminaci jednoho z zivotnich opruzu.

Posted by zelenohlav in Stavba

Internetove bankovnictvi – race to the bottom.

Pred davnymi a davnymi casy existovala eBanka, ktera mela pouzitelne internetove bankovnictvi s dvoufaktorovou autentizaci tokenem a dokazala nabidnout i neembosovanou platebni kartu, u ktere mel clovek nejakou sanci dokazat, ze predevcirem skutecne nejel taxikem z Kuala Lumpur do Bangkoku (protoze chlastal s kamaradama lahvace v lomu u Skutce, coz dokazovat nejde a ani neni zadouci). Pote, co ji pohltila jina banka zacaly sluzby vypadat jak u blbejch (chceme vic platit, udelame toho min a jeste pulku zkurvime), takze jsem zmenil banku a zjistil, jak je zumpa hluboka.

Asi dve odpoledne jsem googlil, ktera banka ma normalni autentizacni token a nasel leda kulove s prehazovackou, takze jsem si vybral jednu duveryhodne vypadajici malou banku s tim, ze to snad pujde.

Je pravda, ze v te bance skoro vsechno funguje, banka zatim nezkurvila nic, co nezminim nize v tomto clanku, ale autentizace v bankovnictvi je potrat.

Moznosti autentizace

Banka nabizi v zasade tri moznosti. Username a heslo – no, mentalne retardovanej nejsem, planuju tam mit vic, nez petikorunu, hlasit se tam pres ssh tunel primo do banky nejde a padesatiznakove heslo neberou, takze tahle varianta neprichazi v uvahu.

Dalsi moznost je javova aplikace. V zivote jsem nepotkal jedinou vec v jave, ktera by nebyla uplne na hovno. Ja vim, ze v kazdem jazyce jde psat jako v brainfucku a ve vetsine jazyku jde napsat slusny a prehledny kod pouzitelneho a akceptovatelne rychleho programu. Ale v jave jsem na takovy jeste nenarazil.

A posledni moznost jsou SMS. Vec, kterou jde odchytit, takze bezpecnosti prilis nepomuze a navic to generuje opruz s telefonama. Kde je zase ten kram? Kde je k nemu nabijecka? Jaky to melo PIN? Proc ta debilni SMS jeste neprisla (rekord mam 2 mesice a to jsem tuhle zhovadilost pouzival v zivote jen par mesicu). Vubec nemuvim o tom, ze staci nemit signal a clovek nic nezaplati.

A jako takovy exkrement na cokoladovem dortu – staci, aby nekdo odchytil heslo a vi kolik mam na ucte a komu co platim. Opravdu pokrok proti autentizacnimu tokenu, se kterym jsem se klidne prihlasil do bankovnictvi z internetove kavarny a rovnou i zaplatil.

Pokus prvni

Javu leda hygienickou tyci a tu nemam. Telefon uz nastesti taky nemam, ale muj VoIP operator tvrdi, ze zvladne prijimat SMS, tak to zkusim.

SMS prichazeji v jpg jako rozmazany fax, ktery tak nejak zvladne gocr zkonvertovat do textu. Pravidlo do ~/.procmailrc, najit jak vytrhnout prilohu z mailu bez mailoveho klienta, pipe do gocr a mailnout vysledek do schranky na tom samem serveru. Vypadalo to pouzitelne.

SMS nekdy dorazila za pet minut, nekdy za hodinu, nekdy druhy den, parkrat take az za tyden, nebo i pozdeji. Tak v devadesati procentech pripadu se podarilo behem pul hodiny zaplatit. Vot technika. V eBance to bylo na pet minut i s opsanim cisla uctu do autentizacniho tokenu.

Pak ty idiotske SMS prestaly dochazet uplne. U VoIP operatora mi poradili poridit si misto nomadickeho cisla geograficke. Neco jsem za nej zaplatil (ale jenom jednorazove), musel dojit osobne do banky, ale vypadalo to, ze to zase bude fungovat. Par mesicu to vydrzelo a pak to prestalo dochazet i tam.

Jeste by slo poridit GPRS modem, koupit a platit SIM kartu (jenom kvuli bance), napsat si program, ktery z toho bude cist ty SMS (nic pro Linux jsem nenasel – budu rad za tipy v komentarich; AT commandy znam) ale to uz mi pripadalo jako prilis veky opruz. Hlavne ta SIM karta znamena bud smlouvu s operatorem a riziko, ze si na me dalsi mobilni operator vyzkousi nejake svinarny (jeste porad tu je jeden fyzicky, se kterym jsem nemel tu cest dopis-Surf_plus.gif). Nebo je tu druha moznost – opruz s predplacenkou. Hlidat, kdy v tom kramu vytimeoutuje kredit, nejak tam ten kredit doplnovat (uz to jde prevodem na ucet, jako v civilizovane spolecnosti, nebo se kvuli tomu porad clovek musi tahnout nekam do kasina?) a celkove na tu hovadinu porad myslet.

Ta java preci nemuze byt tak strasna.

Spamove SMS na obe cisla obcas dorazi dodnes, chyba neni na strane VoIP operatora.

Pokus druhy

No jo, ale javovsky kod bezici na kompromitovanem pocitaci moc bezpeci neposkytne. Takze jsem vytahl stary notebook, flaknul na nej cisty Debian stable, browser a budu na to mit jako idiot extra pocitac, na kterem pro sichr nic jineho nepobezi.

Pri experimentech s longboardem jsem na par tydnu ztratil chut ridit (ruka bolela jak svine), takze me do banky hodila pritelkyne. A v bance nezvladli vygenerovat klic in situ, ze si ho mam vygenerovat doma v javovske aplikaci. Wifi tam samozrejme nemeli a instalovat javu po gprs zkrz telefon pritelkyne vypadalo na dlouhou akci, takze dalsi pokus druhy den. Mel jsem si precist navod (ktery je v pdf odkazovany uprostred dokumentu obecnych kecu). Nepotesi, ale nejde vychytat vsechno.

Zjistit, kterou to potrebuje javu (je to tak “multiplatformni”, ze prvni krok je zjistit, jestli IBM, nebo SUN), stahnout aplikaci a aplikace ma jiny checksum, nez se pise v navodu od banky. Takze tisknu vsechny checksumy a beru si je do banky. Bud mi reknou, ze to je o.k., nebo mi reknou, kde vzit spravnou aplikaci a v takovem pripade ten Debian preinstaluju. S tim generuju klic z dubiozni javove aplikace, byt stazene ze stranek banky.

Ptitelkyni se to dalsi den nehodilo, ale co uz. Prochazka je zdrava a deset kilaku cloveka nezabije. A deset zpatky taky ne :-), beru dva litry vody, kus neceho k zradlu, knihu a valim. Tentokrat uz se povedlo predelat autentizaci na javovou, ale muj dotaz na checksum aplikace vubec nepochopili. Nakonec jsem na vytistene papiry napsal svuj mail a poprosil je, at to predaji IT oddeleni, protoze pokracovat v debate nemelo smysl.

Dalsi den nachazim v mailboxu jakysi zvast o tom, ze aplikace je na te a te adrese (ze ktere jsem to stahoval a bylo to na papire vytistene) a nic vic. Ptam se explicitne, jestli je v poradku, ze aplikace ma checksum, ktery uvadim, kdyz maji v navodu jiny. Soude dle odpovedi IT oddeleni zjevne nechape, co to je checksum. Nakonec se asi po tydnu se dozvidam, ze updatovali checksumy v navodu. Kdyby to byla autentizace do diskusniho fora spolku pratel DIY hovnocucu, tak o nic nejde, ale tohle je kurva banka!

Uff, mam to za sebou.

Intermezzo: Hesla

Heslo do bankovnictvi i do javoveho nesmyslu ma samozrejme omezenou delku (nastesti ne na 10 znaku, takze tam da vejit s necim jaks taks bezpecnym), vyzaduji specialni znaky a jeste trvaji na jeho periodickych zmenach, aby clovek nemel sanci si ho zapamatovat a musel ho mit napsane. Meli by si precit tohle XKCD.

Pouzivani

Po par tydnech zjevne zmenili neco na bankovnim webu a nacteni bankovnictvi trva deset minut. Jasne, ze ten notebook neni nejrychlejsi, ale porad je o neco malo rychlejsi, nez muj stary Asus EEE, ktery je na prohlizeni webu stale jeste omezene pouzitelny. No, neplatim tak casto …

Javova aplikace neumi podepsat vic prikazu najednou. Takze vyplnit prikaz, vyvolat aplikaci, zadat heslo, pockat, az se to aktivuje, podepsat a znovu. Prvni platba 20 minut, kazda dalsi po deseti.

Pak chci jednou zaplatit a heslo uz dohromady nedam. Cim mene to clovek pouziva, tim spis zapomene heslo. A cim hur se to pouziva, tim mene se to pouziva.

Potrebuju neco zaplatit a hodinu upgraduju javu. Nevim, jestli ta java je tak derava, ani jestli mi tu aplikaci se starou javou nepusti banka, nebo browser, ale tohle je OPRUZ!

Oprava, javova aplikace dokaze autorizovat vice plateb najednou. Pokud jsou zcela identicke a nahromadily se, kdyz se autentizacni aplikace odmitla pustit kvuli stare jave. Very useful! Jinak, nez pokusem o autentizaci asi pustit nejde (patrne by sla pustit z commandline, ale otazka je, co by udelala).

Po dalsich trech mesicich potrebuju neco zaplatit. V mezicase davam pritelkyni hotovost, aby ji zbyvaly penize na uctu a platila za me ze sveho uctu. Dokonce ji pomahlam hledat po baraku telefon. A pri pokusu o autentizaci platby to chce zase upgradovat tu debilni javu. Tohle fakt nejde!

Jak dal

Zakladam ucet u jine banky. Nalezl jsem jednu, ktera ma autentizacni token. Snad to bude fungovat.

Pripadam si jako debil. Opravdu nikomu nevadi, ze uz se nenabizi normalni, zabezpecene a efektivne fungujici veci, ktere tu byly bezne pred patnacti lety?

Posted by zelenohlav in Absurdity

Klavesnicova makra podruhe – lokalni

Diky Jendove komentari pod jak-automaticky-vkladat-text-i-kdyz-se-nekdo-snazil-aby-to-neslo jsem objevil xdotool. Precetl jsem si manualovou stranku a dostal par napadu. A o tech, ktere se mi zatim osvedcily bude tento clanek.

UNIXova graficka nadstavba X-window ma sice nekolik schranek (clipboardu), ale pokud je chcete normalne pouzivat – treba oznacit levym tlacitkem text v browseru a vlozit ho prostrednim tlacitkem do textoveho editoru otevreneho v terminalu, nebo naopak – je nutne system nakonfigurovat tak, aby se choval, jakoby mel schranku jednu. Jenomze obcas by se hodilo vice schranek u kterych si clovek muze sam vybrat, do ktere co ulozi. Staci se snazit nekomu poslat mail, ve kterem je cast textu z jineho mailu. Ctu zdrojovy mail, oznacim text, zavru zdrojovy mail, otevru novy mail, chce to po me adresu, zjistim adresu, chci ji oznacit a tim prichazim o puvodni text. Ne, ze by to byla neresitelna situace, ale zbytecny opruz to je.

Nekdo mozna namitne, ze mam mit adresar s maily primo v klientovi … ale tak muj mozek nefunguje. Ne, opravdu nevim, jestli jsem si toho cloveka ulozil pod jmenem, prijmenim, nebo prezdivkou. Pripadne pod kterou prezdivkou. A pokud je to firma, tak si dost mozna pamatuju jenom jednu vec, kterou jsem tam kupoval a nic jineho. Takze by ten mailovy klient musel umet prohledavat bloky textovych dat podle (nekdy i vice) klicovych slov a ve vybranem textu pak hledat mailove adresy. Ne, ze by to principialne neslo, ale nic takoveho jsem nikde nevidel, takze mam svuj program na adresar. Adresu oznacim levym tlacitkam, prejedu do terminalu (nebo jen prehodim screen) s mailovym klientem a vkladam prostrednim tlacitkem.

Obcas se take stava, ze clovek potrebuje posbirat data z vice mist a vlozit je do jednoho. Treba prijde URL rozlamana na vice radek od nekoho, kdo ma mail na seznamu. Nebo je potreba vykopirovat z nejakeho clanku na webu jenom to dulezite a ne kecy okolo.

Cim to ovladat?

Zadani je jasne a ted nastava otazka cim to ovladat. Samozrejme by slo pouzit zvlastni klavesove zkratky, ale pak je problem pri vkladani textu, protoze text prichazi jako z klavesnice, takze je nutne pockat, nez uzivatel pusti vsechny modifikatory (Control, Alt, Shift, Tucnak …), jinak se mohou stat nejruznejsi veci. Samozrejme by slo poslat text z vedlejsiho pocitace pres inputattach (klavesnicova makra poprve), ale jak ho pohodlne dostat tam? Taky by slo poslat nejake nevyuzivane scankody, ale na bezne klavesnici se par nevyuzivanych klaves najde.

Kdysi jsem psaval cisla zasadne na numericke klavesnici. Jenomze pak prisly vykonne notebooky, vice cestovani a numericka klavesnice najednou nebyla k dispozici, takze nezbylo, nez se naucit psat cisla na hornim radku klavesnice. Po par letech uz mi to ani neprislo a od te doby je numericky blok me klavesnice zcela nevyuzit. Precijen je zbytecne daleko na to, aby tam clovek presouval ruku, kdyz chce napsat cislo a zdrzuje to. Jeste se da pouzit Ctrl a numericky +/- na zmenu velikosti textu v browseru, ale to uz funguje i s normalnim + a -, jak se mi povedlo zjistit po ziskani noveho notebooka, ktery uz numericky blok ani neemuluje pres Fn. Tim ziskavame klavesy 0-9 na 10 schranek a nekolik dalsich okolo.

Jak to ovladat?

Zkusime tedy vymyslet intuitivni ovladani.

Do schranky je potreba ulozit a pak z ni cist. Prepinani modu je pakarna, protoze si clovek musi pamatovat v jakem je modu (a samozrejem VIM ktery textovy editor je nejlepsi, ale i tak je lepsi se tomu vyhnout, kdyz to jde). Slo by rozdelit klavesy na 0-4 a 5-9, ale to by bylo intuitivni jak brainfuck. Takze zbyvaji tri rozumne varianty: vkladat bez modifikatoru a cist s modifikatorem, nebo opacne, pripade delat vse bez modifikatoru a hadat, co chce uzivatel udelat. Systemy, ktere hadaji, co chce uzivatel udelat vetsinou funguji blbe a clovek se kvuli nim nauci sprosta slova v mnoha cizich jazycich. Dalo by se predpokladat, ze s prazdnou mysi schrankou se ma extra schranka vypsat a s plnou se ma text prekopirovat z mysi do extra schranky. Ale na rovinu – mazete po pouziti obsah schranky? Asi ne, to by byl opruz navic. Delat si zivot tezsi neplanuju, takze posladni moznost pada.

Vypisovat obsah schranky modifikatorem znamena, ze modifikator modifikuje zacatek vypisu. To je sice jakesi technicke omezeni, ktere by mozna slo obejit lepe, nez rychlym uvolnenim modifikatoru v kombinaci s vlozenim cekani pred zacatek vypisu, ale neni to jedina nevyhoda. Druha nevyhoda je vkladani bez modifikatoru. Je sice rychle, ale obcas clovek hrabne po prave sipce, nebo PgUp/PgDn a strefi se i na numerickou klavesnici a prepise si schranku, aniz by si to uvedomil. Na to jsem prisel tim tezsim zpusobem (nejdriv mi to pripadalo intuitivnejsi).

Tim zbyva jedina varianta: prepis schranky mysi do extra schranky: modifikator + cislo na numericke klavesnici (pouzivam Shift), vypsani extra schranky: cislo na numericke klavesnici.

Tim se resi i sber dat po dokumentu, ale kdo si ma pamatovat kterou schranku pouzil naposledy. Takze by se hodila jeste funkce na pridani do schranky. Rozhodl jsem se to nekomplitovat a vytvorit jedenactou extra schranku, do ktere pujde pridavat z mysi schranky. Klavesa tecka na numericke klavesnici ji smaze (krome tecky to je i Delete, ale asi jste ji tak v tomto tisicileti nepouzili), klavesa plus prida (to je docela intuitivni) a klavesa lomitko vypise obsah (protoze minus a hvezdicku uz mam zabranou). Jeste me napadlo, ze by plus se shiftem a altem mohl pridat mezeru, nebo konec radku a teprve pak dalsi data, ale ukazalo se, ze to prilis nepouzivam.

Kdo sezral minus a hvezdicku? Numerickym minusem vkladam obsah schranky, kdyz nechci sahat az na mys a hvezdickou vkladam totez, jen s odstranenou diakritikou (to se obcas hodi). Vyhoda je ta, ze se do grafickych programu text vlozi tam, kde je prave textovy kurzor (stejne, jako do terminalovych pri beznem vkladani prostrednim tlacitkem) a neni treba peclive pozicovat mysi kurzor tam, kde uz je textovy kurzor.

Implementoval jsem toho vice, ale toto jsou veci, ktere od okamziku implementace pouzivam temer denne a prijdou mi kulervouci.

Implementace

Je potreba rozlisit, jestli cisla a dalsi znaky prichazi z alfanumericke casti klavesnice, nebo z numerickeho bloku. To lze vyresit tak, ze vytvorime zkratku na scankod klavesnice a ne na prichazejici znak. Scankody zmacknutych klaves (a dalsich eventu) ukaze program xev.

Navod je specificky pro windowmanager Fluxbox, ktery pouzivam. Pokud pouzivate jiny, ceka vas googleni a cteni manualovych stranek, protoze vlastni klavesove zkratky jsem v zadnem jinem windowmanageru asi nikdy nekonfiguroval (mozna v minulem tisicileti ve fvwm2 a WindowMakeru, ale v takovem pripade uz jsem zapomnel jak). Ve Fluxboxku to je zcela jednoduche. Staci otevrit soubor ~/.fluxbox/keys a pridat par radek:

#Numericke 0-9
Shift 79 :Exec /home/username/bin/xtraclip_mem 79
Shift 80 :Exec /home/username/bin/xtraclip_mem 80
Shift 81 :Exec /home/username/bin/xtraclip_mem 81
Shift 83 :Exec /home/username/bin/xtraclip_mem 83
Shift 84 :Exec /home/username/bin/xtraclip_mem 84
Shift 85 :Exec /home/username/bin/xtraclip_mem 85
Shift 87 :Exec /home/username/bin/xtraclip_mem 87
Shift 88 :Exec /home/username/bin/xtraclip_mem 88
Shift 89 :Exec /home/username/bin/xtraclip_mem 89
Shift 90 :Exec /home/username/bin/xtraclip_mem 90
79 :Exec /home/username/bin/xtraclip_mem_out 79
80 :Exec /home/username/bin/xtraclip_mem_out 80
81 :Exec /home/username/bin/xtraclip_mem_out 81
83 :Exec /home/username/bin/xtraclip_mem_out 83
84 :Exec /home/username/bin/xtraclip_mem_out 84
85 :Exec /home/username/bin/xtraclip_mem_out 85
87 :Exec /home/username/bin/xtraclip_mem_out 87
88 :Exec /home/username/bin/xtraclip_mem_out 88
89 :Exec /home/username/bin/xtraclip_mem_out 89
90 :Exec /home/username/bin/xtraclip_mem_out 90

#Numericky -
82 :Exec /home/username/bin/mouse_copy
#Numericka *
63 :Exec /home/username/bin/mouse_copy_uncs

#Numericky +
86 :Exec /home/username/bin/xtraclip_add
#Numericka .
91 :Exec /home/username/bin/xtraclip_del
#Numericke /
106 :Exec /home/username/bin/xtraclip_out

Misto username si samozrejme dejte svuj username. Asi se to vyrovna i jen se jmenem programu, pokud mate svuj “$HOME”/bin v ceste, ale proc to delat zavisle na promennych prostredi.

xtraclip_mem:

xclip -out > ~/extra_clipboard/"$1"

xtraclip_mem_out:

xdotool type -- "`cat ~/extra_clipboard/"$1"`"

mouse_copy:

xdotool type -- "`xclip -out`"

mouse_copy_uncs:

xdotool type -- "`xclip -out | cstocs utf8 ascii`"

xtraclip_del:

echo -n '' > ~/extra_clipboard/x

xtraclip_add:

xclip -out >> ~/extra_clipboard/x

xtraclip_out:

xdotool type -- "`cat ~/extra_clipboard/x`"

Jeste vytvorit adresar, kde budou v souborech ulozene nove clipboardy (ktere timpadem preziji i restart pocitace):

mkdir ~/extra_clipboard/

Pokud neco z toho nefunguje, jak ma, vlozte do skriptu pred xdotool sleep.

sleep 0.1

Pak uz staci v menu ve Fluxboxu dat reload config (nebo restartovat Fluxbox, nebo Xserver) a muzete se tesit z novych klavesovych zkratek. Nakonec – jak si myslite, ze se do tohoto clanku dostaly obsahy tech vsech souboru. Skutecne jsem nepreklikaval osmkrat sem a tam. Deset schranek je navykovejsich, nez opiaty.

EDIT: Zda se, ze jsem se unahlil s optimalizaci. Behem ladeni jsem na zacatku kazdeho z vyse uvedenych skriptu pouzival

sleep 0.5

a postupne jsem ho snizil az na 0.1 sekundy. Pak jsem presel na klavesove zkratky, ktere pri vypisovani nepouzivaji zadny modifikator, takze se sleep zdal byt zbytecnym a pri psani tohoto clanku byl vynechan. Samozrejme bez otestovani, protoze jsem si byl jist, ze tam uz je k nicemu.

Ukazuje se, ze tam k nicemu neni. V pripade, ze tam sleep neni, nevypise se prvni znak, protoze zjevne prijde drive, nez Key Release od klavesy, ktera akci spustila.

Posted by zelenohlav in Linux