Energie Nebude I: Uvod

Cilem teto serie neni strasit, ale popsat jak co nejlepe prezit obdobi, ktere nas ceka a idealne pri tom dat statu a EU co nejvetsi sanci zajistit relativni dostatek plynu a elektriny.

To, ze v zime 2022/2023 bude nedostatek plynu a elektriny, je asi zjevne. Sice uz jsem parkrat videl, ze se vladam a statum podarilo za velkych nakladu z ruznych problemu vyklickovat, ale tady to nepovazuji za technicky mozne, i kdyz bych se velmi rad mylil.

Plyn z Ruska bud odmitneme odebirat my, nebo nam ho Rusko zavre v nejnevhodnejsi okamzik, jako pomstu za sankce. Aktualne je tretina plynu v Evrope z Ruska. Castecne se ho povede nahradit zkapalnenym zemnim plynem (LNG) prevazenym tankery, ale zda se, ze Evropa nema dostatecne kapacity terminalu pro prijem LNG. Nahradit plyn ropou pujde take jen castecne a otazka je, jake budou kapacity ropovodu z pristavu, kdyz doted byla znacna cast Evropy zavisla na ropovodech z Ruska. Lze tedy ocekavat, ze bude 10-20% plynu chybet. Solarni panely a vetrne elekrarny jsou uzasne, pracuji bez potreby paliva, ale v zime bohuzel moc nesviti a jsou i obdobi, kdy moc nefouka. Ale to nemusite verit zrovna me. Podivejte se sami na vyrobu Nemecka v uplynulem roce – svetle modra je vitr na pevnine, tmave modra vitr na mori a zluta solar. Nektere casove useky behem zimy jasne ukazuji, ze muze nefoukat a nesvitit nekolik dni v kuse. Je take dobre vedet, ze instalovany vykon nemeckych solaru a vetrniku je priblizne 30GW, coz dohromady odpovida cele spotrebe Nemecka. Tedy pokud sviti a fouka, Nemecko muze vyrabet dvojnasobek sve spotreby[EDIT:23MAR2022 celou svou spotrebu] – 60GW – pouze z obnovitelnych zdroju. Presto v zime vyrabi obnovitelne zdroje tak malo.

[EDIT:23MAR2022 Opravena nemecka spotreba elektrinu – jedna se o 60-70 GW, nikoliv o 30GW]

Nove jaderne elektrarny se v Evrope nestavi a v Nemecku odstavuji kvuli protijadernym ekoaktivistum. Vetsina z techto aktivistu vubec nechape, jak jaderna elektrarna funguje a co zajistuje jeji bezpecnost. O tom, ze nemecti protijaderni aktiviste jsou podporovani Ruskem se uz nejakou dobu pise (anglicky). Uhelne elektrarny odstavujeme, protoze maji hodne emisi CO2 a pripadne dalsich skodlivych latek. Ostatne uhelna elektrarna emituje vice radiace, nez jaderna, protoze v uhli je sem tam nejaky radioaktivni prvek a elektrarna ho spali hrozne moc.

V touze omezit emise CO2 jsme se dostali do stavu, kdy je nase energetika v zime zcela zavisla na zemnim plynu. Nemam nic proti omezeni emisi CO2 (naopak si myslim, ze to je rozumne, protoze tvorbe klimatu vubec nerozumime), ale stat se zavislymi na jednom dodavateli bylo velmi debilni rozhodnuti. Z toho plyne, ze pokud nebude plyn, nepujde provozovat spickove plynove elektrarny a v dobe, kdy nefouka a nesviti, nebude dost elektriny. Pripoctete k tomu fakt, ze lidi nebudou chtit mrznout a pokusi se elektrinou topit a prusvih je na svete. V nejlepsim pripade budou rozvodne zavody vypinat jednotlive ctvrti, nebo mesta na par hodin, aby kazdy mel elektrinu alespon apr hodin denne. V horsich pripadech se pozna, jestli byla priprava nasi rozvodne site na start po vypadku dostatecna. Rozhodne lze rici, ze je v ramci Evropy nadprumerna, takze musime doufat, ze to bude v pripade potreby stacit.

Fundovane clanky o energetice ma Vladimir Wagner. Zacit muzete treba timto.

Disclaimer

– Tyto clanky mohou byt prubezne doplnovany o linky a dalsi informace z komentaru. Ve formatu [EDIT:datum text]
– Pokud mate link na clanek, nebo jine informace, ktere doplnujici, vysvetluji, nebo zneplatnujici nektere z tvrzeni v tomto clanku, vlozte ho prosim do komentare nejlepe i s popisem. Posoudim ho a pripadne ho vlozim na relevantni misto v clanku. Z komentaru nebudu mazat nic, nez otevreny spam nesouvisejici s obsahem clanku, pripadne nenavistne komentare (to se mi jeste nestalo) a veci, ktere po me bude pozadovat smazat stat (to se mi take jeste nestalo).
– Pokud chcete tuto serii sirit, sirte ji. Bylo by fajn uvest link na zdroj.
– Pokud chcete tuto serii pouzit, jako podklad pro rizeni statu, jsem rozhodne potesen, ale proberte prosim detaily s odborniky. Ja vim, jak funguje technika, ale samozrejme nemam konkretni informace o stavu ruznych zarizeni u nas a v EU.
– Neprebiram zadnou zodpovednost za vase ekonomicka rozhodnuti. Pokud nakoupite napriklad benzin do zasoby a pak na nej stat zrusi dan, takze na tom prodelate, je to vase ekonomicke rozhodnuti. Predpovidat lze trendy zalozene na dostupnosti surovin a technice, nikoliv politicka rozhodnuti.
– Neprebiram zadnou zodpovednost za vase technicka rozhodnuti. Pokud se rozhodnete zkonstruovat si doma treba tepelne cerpadlo podle navodu z wikihow, ackoliv nejslozitejsi zarizeni, ktere jste dosud zkonstruovali byl pokus o luk z raminka na pradlo a gumy od teplaku a povede se vam pri tom neco poskodit, nevinte z toho prosim me. O vecech, u kterych si nejste na 100% jisti, ze jim zcela rozumite, se prosim poradte s vice lidmi. Nejlepe s lidmi, kteri uz je nekdy delali, opravovali, nebo provozovali.

Co s tim muze letos udelat stat a EU?

Do podzimu 2022 se nepodari postavit elektrarny, nebo jina potreba zarizeni, ani kdyby si vsichni urednici dali pohov s pitomostmi, coz povazuji v Evrope za sci-fi. Napriklad Rolls Royce pocita s tim, ze zacne produkovat male a levne reaktory az (nebo mozna “uz”) na zacatku pristi dekady. Otazkou je tedy, co do podzimu udelat lze.

Domnivam se, ze by mohlo jit zprovoznit alespon nektere nedavno odstavene uhelne elektrarny, ale netusim, jak rychle jejich zarizeni bez udrzby degraduje a jestli uz nejsou klicove casti rozebrany a sesrotovany. Rozhodne je nutne majitelum garantovat nejakou rozumnou delku provozu, aby se jim to ekonomicky vyplatilo, ale v tom nevidim problem, kdyz uvazim, jak dlouho bude trvat postavit bezemisni nahradu fungujici i v zime. Take si myslim, ze je realne navysit tezku ve stavajicich uhelnych dolech, nebo znovuzahajit tezbu v nedavno uzavranych. Tohle nebudeme potrebovat provozovat moc dlouho – jenom nez postavime jaderne elektrarny, nebo nez vyresime ukladani energie z leta na zimu. Realisticky lze ocekavat tak 15-20 let provozu na uhli. Pod 10 let si to neumim technicky predstavit.

Dale by stat mel nakoupit vsechen dostupny zemni plyn (zkapalneny i zkrz plynovody) a uskladnit ho v zasobnicich. Pokud mozno krome plynu z Ruska. Otazkou je, jestli lze navysit produkci bioplynu. Obavam se, ze behem jednoho roku asi nebude realne postavit zarizeni, ktere by dokazala vyrabet smysluplne mnozstvi bioplynu.

Domnivam se, ze by bylo vhodne odlozit zakaz kotlu s nizkou emisni tridou, ktery je planovany na tento podzim. Netvrdim ze az do doby prechodu na jadernou energii, ale alespon o nekolik let.

Pokusit se postavit nejaka uloziste elektricke energie ze dne na noc. V casovem horizontu neceleho roku asi bateriova.

EU by snad mohla nekde na jihu, v mistech s velkym zastoupenim slunecnych dni i v zime (napada me pouze Spanelsko a Portugalsko), postavit solarni elektrarny.

EU by mela zacit stavet terminaly na prijem LNG z tankeru.

Co s tim muze udelat stat a EU dlouhodobeji?

Rozvoj jadernych technologii. Idealni by bylo spolupracovat na vyvoji maleho jaderneho reaktoru, ktery by se vyrabel seriove v tovarne a ne kusove na miste provozu, cimz by slo usetrit znacnou cast ceny. Takze by bylo vhodne vcas pripravit legislativu a normy pro jejich bezpecne provozovani.

Prozkoumat moznosti ukladani tepla ze slunecniho zareni v lete a jeho pouzivani v zime. I kdyby se jednalo o nizkopotencialni teplo, mohly by se o nej alespon oprit studene konce tepelnych cerpadel a tim vyrazne zvysit topny faktor a tim snizit spotrebu energie. Vyuziti zasobniku tepla v kombinaci s technologii CAES (viz dale) ma take jisty potencial.

Prokoumat moznosti ukladani energie do vodiku (elektrolyza je zvladnuta, ale skladovani je velky problem), amoniaku a metanu. Amoniak se za druhe svetove valky pouzival v Belgii pro pohon naftovych motoru, pouziti vodiku a metanu je asi zrejme. Nicmene ucinnost ulozeni energie do amoniaku i do metanu a jejiho znovuziskani je zatim velmi mala. Fischer-Tropsch proces se dnes bezne pouziva pri vyrobe umelych hnojiv a Samatierovou reakci chce SpaceX vyrabet palivo na Marsu, nejedna se tedy o zadne sci-fi, nicmene pro realne nasazeni nestaci, ze proces funguje, ale take musi byt dostatecne levny, aby si takto skladovanou energii mohl nekdo dovolit koupit a pouzit.

Prozkoumat moznosti stavby systemu CAES (popis slovensky a anglicky) ve velkem meritku napriklad v uzavrenych dolech.

EU by mela zvazit stavbu prilivovych elektraren (popis anglicky).

V pristim dile si napiseme, jak snizit svou energetickou spotrebu a pripravit se na budoucnost za pomoci dostupnych technologii.

Posted by zelenohlav

Leave a Reply