Jednoduchy snimac protekajiciho proudu

Casto je prakticke indikovat, ze zarizenim proteka proud, aniz by ho bylo potreba primo merit. Staci rozsvit kontrolku na nabijecce, kdyz je pripojeny nabijeny akumulator a skutecne do nej tece proud.

Pokud nevadi ztratit 1.1 az 1.5 Voltu, daji se pouzit dve diody v serii (jedna z nich muze byt schottkyho) a ubytek snimat bipolarnim tranzistorem. Nicmene to je casto dost velky ubytek napeti.

Slozitych a drahych moznosti s mensim ubytkem napeti je mnoho: bocnik s operacnim zesilovacem (coz se komplikuje, pokud potrebujeme snimat proud v kladne vetvi a zesilovac umi pracovat tesne u napajeciho napeti jen v zaporne vetvi), magneticky senzor proudu (treba ACS752), civka a hallova sonda (coz je o dost levnejsi reseni), jazyckovy kontakt (ale komu by se zvlaste pro nizke proudy chtelo vinout tisice zavitu), nebo rucickovy merici pristroj.

A pak existuje jedna genialne jednoducha moznost s ubytkem napeti 0.4V. Staci totiz pouzit pro detekci ubytku napeti na kremikove schottkyho diode pouzit prehistoricky germaniovy tranzistor.

Zatim jsem otestoval variantu s tranzistorem NPN a merenim v zaporne vetvi. Pri pouziti tranzistoru 102NU71 s odporem 1k v bazi a schottkyho diody 1N5819 se LEDka zacala rozsvecet uz pri 18 µA a naplno svitila pri 63 µA.

Schema pro snimani v kladne vetvi je stejne, jen se musi obratit polarita vsech soucastek:

Vstup/zdroj je na obou schematech vlevo a vystup vpravo.

Preji hodne stesti pri bastleni.

Posted by zelenohlav

Leave a Reply