Jak automaticky vkladat text i kdyz se nekdo snazil, aby to neslo

Clovek obcas narazi na program, nebo webovou stranku, kde si nekdo dal tu praci, se znemoznenim vkladani textu prostrednim tlacitkem mysi. Nekdy se da text vlozit klavesovymi zkratkami, nekdy pres menu, nekdy vubec a vzdy je cloveka nedustojne hledat jakym zpusoben (a jestli vubec) to tentokrat pujde.

V Linuxu nastesti existuje moznost pripojit ps/2 klavesnici po seriovem portu a ta jde vyuzit i zajimavejsim zpusobem. Scankody ps/2 klavesnice muze totiz posilat druhy pocitac. Oba pocitace musi mit seriovy port (konvertor do USB funguje, takze staci USB). Seriove porty se propoji nullmodemem (to je kabel, kde je prekrizeny TX a RX). Zapojeni kabelu je na Wikipedii, nebo se da bezne koupit. A to je cely HW, vic toho neni potreba delat a obejdete se bez pajky a programatoru mikrokontroleru.

Na pocitaci, ktery ma ziskat falesnou klavesnici je potreba pustit jako root:

inputattach --baud 19200 --ps2serkbd /dev/ttyUSB0

a na pocitaci, ktery posila data lze pouzit napriklad serialkbd.py.

Puvodni klavesnice samozrejme funguje dal a dokonce ovlivnuje chovani tehle falesne, takze napriklad zmacknuti shiftu zmeni mala pismena na velka (az do prvniho pusteni shiftu tou falesnou klavesnici).

V pripade, ze bude program pusten pres ssh z terminalu na stejnem pocitaci, jako kam je vkladan text, pak doporucuji vlozit pred program nekolikasekundove cekani, aby bylo dost casu prepnout focus do zadaneho mista:

sleep 3; serialkbd.py datovy_soubor

alternativne by slo treba nakonfigurovat aby se na nejakou klavesovou zkratku spustilo ssh, ktere prekopiruje zvolena data na druhy pocitac a spusti vlozeni po seriovem portu.

Zda se, ze dnes uz jde na ebayi koupit prevodnik z ps/2 na seriovy port – staci hledat ‘ps2 serial arduino’. Temer s jistotou bude mit TTL vystupy, takze bude nutne zkonvertovat napetove urovne MAX232 na +-12V, ale pak by sla pripojit bezna klavesnice na seriovy port pocitace, ktery by zpracovaval psany text a posilal ho dal. To by umoznilo implementovat makra, pridat klavesy (treba vyuzitim normalni klavesnice pripojene k tomu ridicimu pocitaci, jeho paralelniho portu, USB, apod.), nebo treba nahravat psany text a umoznit ho cast znovu prehrat. To se obcas hodi kdyz se povede neco napsat do spatneho okna a nebo kdyz nekdo implementoval na webove strance komentarovy formular tak blbe, ze pri jakekoliv chybe text zmizi a neda se k nemu vratit ani pres tlacitko zpet v browseru.

Jeste zodpovim par predpokladanych dotazu:

Otazka: Musi tam byt druhy pocitac, neslo by spojit tim nullmodemem dva seriove porty na tom samem pocitaci?

Odpoved: Slo.

Otazka: A musi tam vubec byt ten HW, neslo by to nejak udelat pres virtualni porty?

Odpoved: Urcite by to nejak slo, ale z hlavy nevim jak. Treba se k tomu nekdy dostanu, prijdu na to a pridam to sem.

Otazka: To jsi delal jenom kvuli par blbym programum, ktere znemoznuji vkladani mysi?

Odpoved: Chtel bych klavesnici s makry, ktera si budu moci sam programovat. Zkonvertovat ps/2 na seriovy port a zpracovavat nezavislym pocitacem stream dat na seriovem portu mi prijde nejjednodussi. Umozni to nahravat provoz na klavesnici a cast ho znovu prehrat (treba kdyz clovek neco napise do spatneho okna) a navic to muze nahradit i KVM pro praci na vice pocitacich.

Otazka: Ma to smysl? Makra umi nektere herni klavesnice.

Odpoved: Vsechny herni klavesnice, ktere jsem zatim videl (kamarad jich mel plnou skrin) vyzadovaly k programovani maker nejaky program pro Windows, coz je system, ktery nemam, neumim s nim a navic by byl pekny opruz kvuli kazdemu programovani makra prehazovat klavesnici mezi pocitaci. Krome toho je otazka co vsechno tam jde naprogramovat. Moje reseni umoznuje naprogramovat v zasade cokoliv, co jde napsat v C, pythonu, nebo jinem jazyce, ktery lze pustit na pocitaci se dvema seriovymi porty. Tim pocitacem muze byt klidne treba arduino, nebo Atmega8 zabudovana ve fyzicke klavesnici.

Otazka: Ma to smysl? KVM nahradi treba synergy a neni nutne tahat seriove kabely.

Odpoved: Je rozdil precist si manual k synergy, zkusit ho na pet minut a pouzivat ho. Ten program (informace stara asi 4 roky, od te doby jsem ho nezkousel) asi tak jednou za hodinu udela nejakou pitomost. To je dost malo na to, aby se to dobre debuggovalo a prilis casto na to, aby to clovek nechtel rozslapat a prohodit oknem. Problemy pretrvavaly i kdyz synergy dostalo vlastni sitove karty a vlastni prekrizeny ethernetovy kabel.

Otazka: Kdyz to pouziju, jako KVM, budu s tim moci nastavovat i BIOS a bootloader?

Odpoved: Ne. Tohle zacne fungovat, az se pod uzivatelem root pusti inputattach. Ten se muze pustit i automaticky, ale aby to fungovalo drive, nez nabehne jadro, bylo by nutne zkonstruovat HW, ktery by ze serioveho portu delal zpet ps/2. S nejakym mikrokontrolerem by to nemelo byt tezke.

Otazka: Muj Linux nema inputattach, kde he sezenu?

Odpoved: Na Debianu je v balicku inputattach, na Fedore to je v balicku linuxconsoletools, na dalsich distribucich doporucuji hledat googlem jmeno distribuce a inputattach, nebo vyuzit nejaky distribucni tool pro hledani balicku.

Otazka: Chci tam doplnit klavesu, nasel jsem nejake scankody ps/2 klavesnice a dela to uplne nesmysly.

Odpoved: Existuji dve mnoziny ps/2 scancodu. inputattach zjevne pouziva set2. V poli keyboard jsou jednotlive polozky serazene podle jejich ascii kodu. Co se stane s unicode znaky netusim, ale python ma podporu unicode, takze predpokladam, ze v nem bude jednoduchy zpusob, jak projit cele unicode znaky v retezci i kdyby to nebyl ten, ktery jsem pouzil. Pak je otazka, jestli prodlouzit pole, nebo to napsat jinak.

Otazka: Bude mi to fungovat na Windows? Treba v cygwinu?

Odpoved: Na prijimaci strane temer jiste ne. Ale treba nekdo portoval inputattach i pro Windows. Na vysilaci strane (serialkbd.py) bude patrne nutne upravit nejake systemove veci (jmena seriovych portu, apod.), pripadne se postarat o konce radku a asi by to fungovat melo. Python je multiplatformni, takze clovek, ktery ma zkusenosti s programovanim v pythonu pro Windows by to podle meho nazoru mel bez problemu rozchodit. Nicmene moje zkusenosti s Microsoftimi operacnimi systemy konci u turbopascalu a qbasicu nekdy v minulem mileniu.

Posted by zelenohlav

3 comments

Já mám klávesovou zkratku, která provede “sleep 1; xdotool type `xclip -out`” (tj. napíše aktuální obsah schránky). Informace v článku jsou užitečné, ale tenhle problém bych určitě neřešil hardwarovým hackováním.

Diky za tip, xdotool jsem neznal. A mousemove je pro me (se stavajicich HW popsanym v clanku) mnohem uzitecnejsi, nez to, co umi s klavesnici :-). Proc tam je sleep 1? Po prvnich pokusech se mi zda, ze neni potreba, ale poustim to bez zkratky primo z commandline, takze je mozne, ze to nejak interferuje s tou spousteci zkratkou.

HW reseni jsem zvolil proto, ze chci experimentovat s chytrymi makry. Zmacknu: zkratka_makra prvni_parametr enter druhy_parametr … enter posledni_parametr enter enter a vysledkem bude cely nejaky text zkombinovany z parametru, informaci, ktere jdou na jejich zaklade zjistit (treba z telefonniho seznamu), data, casu a pripadne i schranky.

Pripadne dokonce neco napisu, uvedomim si, ze to budu potrebovat znovu, tak zavolam makru a to mi provede replay pripadne i s nejakymi upravami. Otazka je, jak v tomto pripade urcim, kde ma ten replay zacit, na to jsem zatim neprisel. Mozna to nepujde udelat tak, aby se to dobre pouzivalo.

Jen kvuli vlozeni schranky by to skutecne smysl nemelo.

sleep 1 tam je proto, že skript se začne vykonávat ještě během toho, co držím ctrl/win, co jsem zmáčkl pro vyvolání zkratky. Takže se začátek textu napíše s ctrl.

Parametrická makra bych řešil tak, že se vyvolá okno se shellovým skriptem, do kterého parametry zadám a on to pak odpálí.

Leave a Reply